Har private arbejdsgivere pligt til at betale fratrædelsesgodtgørelse?

Højesteret anmoder EU-Domstolen om at tage stilling til, om private arbejdsgivere har pligt til at betale fratrædelsesgodtgørelse i henhold til funktionærlovens § 2 a.

Download nyhedsbrevet


Artiklen er forfattet af:

 


Gå ikke glip af vigtig juridisk viden - Tilmeld dig vores nyhedsservice her